Kamery – analogowe czy cyfrowe.

Obecnie zarówno właściciele prywatnych posesji oraz właściciele firm mają możliwość zamontowania na danym terenie systemów z zakresu monitoringu. Szeroka oferta z tym związana, sprawia, że można wybrać dla siebie rozwiązania dostosowane pod wieloma względami. Najczęściej można wybierać spośród dwóch systemów. Jeden bazuje na rozwiązaniach analogowych – CCTV drugi zaś na bardziej zaawansowanych rozwiązaniach cyfrowych.

Oba te rozwiązania sprawiają, że warto brać pod uwagę następujące czynniki, które obejmują między innymi:

-oferowaną jakość obrazu,

-charakter instalacji i sposób montażu,

-charakter i odległość urządzenia przeznaczonego do rejestracji informacji przekazywanych przez kamer i czujniki,

-kosztorys zastosowanego systemu.

Różnice w zakresie jakości rejestrowanego materiału, najlepiej jest wziąć za przykład dostępną dziś telewizję. Ta cyfrowa, oferuje wysoką jakość, analogicznie jest w zakresie rejestracji obrazów w sposób cyfrowy. Analogowa telewizja to co prawda nieco słabsza jakość, jednak cena jest w takich przypadkach również niższa. Charakter obiektu oraz cena instalacji monitoringu jak i urządzeń, jest w wielu przypadkach determinującym czynnikiem, który decyduje o wyborze konkretnego modelu.

Montaż kamer cyfrowych możliwy jest przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań, które nie muszą korzystać z kabli – tak jak jest to często konieczne w przypadku kamer analogowych. Kable muszą łączyć kamery oraz rejestrator. Jeżeli z kolei odległość pomiędzy urządzeniami jest bardzo duża, należy zastosować specjalne urządzenia, które wzmocnią sygnał, bez straty w jakości. Bardzo podobnie rzecz ma się jeżeli chodzi o urządzenie rejestrujące. Jest ono niezbędne gdyż to do niego spływają obrazy oraz dźwięk rejestrowany przez kamery. Należy tu jednocześnie zauważyć, że rejestrator może przyjąć dane z określonej liczby kamer. Jest to ważne jeżeli będziemy chcieli mieć dobrze rozbudowaną ilość kamer. Samo urządzenie pozwalające na rejestrację musi znajdować się w pobliżu kamer jeżeli użyto go w przypadku kamer analogowych. Nie dotyczy to systemy cyfrowego, który może odbierać dane z kamer w inny sposób – po przez Internet lub wi-fi.